Üst Hava Yolu Sorunlarında Radyofrekans Teknolojisi

Radyofrekans tüm tıp dallarında son yıllarda kullanımı giderek artan bir teknolojidir. Bu yöntemde, uygulama aparatlarıyla doku içine veya yüzeyine belirli frekanslarda radyo dalgaları verilir. Bu sayede dokuda kontrollü bir büzüşme ve küçülme sağlanır. Kanama ve komplikasyon oranı düşük, iyileşme hızlıdır.

Bademcik Ameliyatlarında Yeni Dönem

Geçirilen enfeksiyonlar, genetik, çevresel faktörler ve allerjinin etkileriyle büyüyen adenoid ve tonsil dokuları (geniz eti ve bademcik) solunum yollarını daraltarak, uykuda horlama ve nefes durmasına yol açabilir. Çocukların sık hasta olması veya uzun sürede iyileşmesi, büyüme ve gelişmedeki sorunlar, ders başarısındaki düşüklük, alt ıslatma problemleri hava yolunu kapatan bu sorunlara bağlı olabilir.

Daha önceki dönemlerde sık enfeksiyon geçirmesine bakmaksızın büyük bademcikler alınmaktaydı. Artık sık ve ateşli bademcik enfeksiyonu geçirmeyen çocuklarda, eğer tonsil dokusu büyük ise radyofrekans enerjisi kullanan Coblator veya Plasma Knife cihazı ile tonsil dokusu küçültülmektedir. Bu işlem tonsil dokusunu istenilen ölçüde buharlaştırarak ortadan kaldırır. %70-80 oranında tonsil dokusu kanama olmadan alınabilir. Tonsil boğazda yapıştığı dokudan ayrılmadığı için sinir uçları uyarılmamakta ve ağrı çok az olmaktadır. Korkulan kanama komplikasyonu ise hemen hemen hiç gözlenmemektedir. Geniz eti de tek başına coblator veya küretaj yöntemine kombine kullanır. Adenoid operasyonlarında her zaman endoskop kullanılmalı ve kalan dokulardan oluşabilecek nüks engellenmelidir. Birçok çocuk 2-3 günlük dinlenmenin ardından okula dönebilir. Bademciklerin tamamen alındığı durumlarda ise en az bir hafta ev istirahati önerilmektedir.

 Burun Eti Küçültme Sonrası Ertesi Gün İşe Dönebilirsiniz

Radyofrekansın en sık kullanım alanlarından biri de konkaların (burun etlerinin) küçültülmesidir. Bu işlemde herhangi bir kesi yapılmaz. Sadece konkaya birkaç noktadan radyofrekans iğnesi girer. Endoskop eşliğinde yapılan bu girişimde konkanın hacmen küçüldüğü gözlenir. Özellikle arka kısımdaki konka büyümelerinin tedavisinde endoskopi eşliğinde yapılan girişimlerin tercih edilmesi, tedavi başarısını artırır. Konka radyofrekans işlemi genellikle diğer burun ameliyatlarıyla birlikte yapılabildiği gibi, tek başına lokal veya sedasyon altında yapılır. Bu şekilde, tampon konulmadığı gibi, hasta ertesi gün çalışma hayatına geri dönebilir.

 Horlamanız varsa..    

Horlama ve uyku apnesi (uykuda nefes durması) çağımızın giderek artan bir hastalığıdır. Horlama burun ve dilin arkasında yumuşak damak ve küçük dil yapılarının hava geçişindeki soruna bağlı titreşmesidir. Horlama tedavisinin birinci kuralı kilo vermek, ikinci kuralı ise hava yolunun açık tutulmasıdır. Burun tıkanıklığı tedavisi ile beraber, bu bölgede daralma yapan bademcik, dil kökü bademciği (lingual tonsil) Coblator yöntemi ile yukarıda bahsettiğim şekilde küçültülebilir. Bununla birllikte dil kökü içine ve yumuşak damak içine aynı konkada yapılan gibi radyofrekans uygulanarak dokuda küçülme ve büzüşme sağlanır.

Dr. Mehmet Behram Çam

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Whatsapp Destek!