Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi sendromu, uyku sırasında kasların gevşemesi ve yer çekiminin de etkisiyle dili ve/veya çenenin çökerek hava yolunu kısmen veya tamamen tıkaması ile tanımlanan bir hastalıktır.

Hava yolunun en az 10 saniye süreyle tamamen kapanması apne olarak adlandırılırken, alınan hava akımındaki azalma ile birlikte oksijen seviyesinde düşmeye sebep olan kısmen kapanmalara hipopne denir. Apne ve hipopnelerin sayısı gece içerisinde yüzlere ulaşabilmektedir.

Uyku apnesi sendromunun seviyeleri nelerdir?

Uyku apnesi sendromunun seviyesi, bir saatlik uyku süresince yaşanan ortalama apne ve hipopne sayılarının toplamı ile belirlenir. Saatteki apne ve hipopne sayısına apne-hipopne indeksi denir ve kısaca AHI olarak adlandırılır. Aşağıdaki tabloda üç seviyede sınıflandırılan uyku apnesi seviyelerine karşılık gelen AHI değerlerini bulabilirsiniz.

Uyku apnesinin kişiler üzerindeki etkileri nelerdir?

Tedavi edilmeyen uyku apnesi sendromu, uyku sırasında meydana gelen oksijenlenme eksikliğine ve kalitesiz uykuya sebep olmaktadır. Hastalar kendilerini gün boyu yorgun hissederken, odaklanma, hafıza problemleri yaşarlar. Uzun yıllar boyunca, her gece tekrarlanan oksijenlenme sorunu diyabet, kanser, hipertansiyon ve kardiyovasküler problemler gibi çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Bu nedenle, şiddetli horlama şikâyeti olan, kendisini gün içerisinde yorgun, uykusunu alamamış hisseden, hafıza ve odaklanma problemleri yaşayan kişilere mutlaka bir uyku merkezine gidip sağlık kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz.

Uyku apnesi hastası olup olmadığımı nasıl anlarım?

Uyku apnesi herkeste ortaya çıkabilen hastalık olmasına rağmen yaş ve kilo gibi faktörler hastalığa yakalanma ihtimali artırmaktadır. Uyku apnesi yaşanmasının sebepleri arasında dilin veya küçük dilin normalden büyük veya sarkık olması, boyun çevresinde yağlanma, burun deviasyonu vb. gibi nedenlerden ağız açık uyumak, alt çenenin normalden dar ve/veya geride olması gibi etkenler bulunmaktadır.

Hastalığın belirtileri ise: Gürültülü, sürekli horlama ve akabinde gelen ani horlama kesilmesi, boğazdan gelen boğulma ve takılma sesleri, nefes darlığı sonucu uyanma, sabah baş ağrısı, sık tuvalete gitme ihtiyacı, gündüz uyku hali, gün boyu yorgunluk, dikkat dağınıklığı, ağız kuruluğu ve yüksek tansiyon olarak sıralanabilir.

Horlama tehlikeli bir belirti olarak algılanmadığı için genellikle önemsenmez. Bu nedenle, uyku apnesi hastalarının büyük çoğunluğu hasta olmalarına rağmen teşhis konulmamış halde yaşamlarını sürdürmeye devam eder ve yaşam sürelerini riske atmış olur.

Uyku apnesi ile horlama arasındaki ilişki nedir?

Uyku apnesi ve horlama birbirine bağlı olaylardır. Uyku apnesi olan hastaların çoğunda horlama varken; horlayan her kişide uyku apnesi görülmeyebilir.

Horlama daralmış olan hava yolundan hızlıca geçen havanın yumuşak dokuları titretmesi sonucunda oluşan sestir. Apne ise daralan hava yolundaki yumuşak dokuların çökerek hava yolunu tamamen kapatması durumudur. Bu nedenle uyku apnesi öncesinde horlamanın yaşanması doğaldır. Uykuya yeni geçen bir insanda dokuların gevşemesi ile daralma başlar bunun sonucunda da horlama gözlenir. Devamında ise uykunun derinleşmesi ile birlikte apneler ve hipopneler gözlenmeye başlar.

Uyku apnesi nasıl tedavi edilir?

Uyku apnesi sendromunun genel kabul görmüş olan birincil tedavi yöntemi hastaların hava yoluna pozitif basınçlı hava gönderen cihazların kullanımıdır. Bu cihazlar genellikle bir güç kaynağı gerektirir ve kullanıcı ile bağlantı bir maske ve hortum yardımıyla gerçekleşir.

Bu tür cihazları kullanmakta güçlük çeken kişiler ve hafif-orta seviyedeki hastalar uyku apnesi tedavisinde ağız içi apareyleri tercih etmektedir. Bu aparatlar ya alt çeneyi üst çeneden daha önde tutacak şekilde çekerek ya da kullanıcının dilini gece boyunca ağzın dışında tutarak hava yolunu açık tutmayı amaçlar.

Neden Dormio kullanmalıyım?

Uyku apnesi sendromu tedavi seçenekleri bulunan bir hastalıktır. Buradaki temel sorun, önerilen cihazların kullanım sırasında yarattığı zorluklar ve yan etkilerinden dolayı hastaların tedaviyi sürdürmek istememeleridir. Ancak Obstrüktif Uyku Apnesi Sendromu hayat kalitesini düşürmesinin yanı sıra çok daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğundan düzenli tedavi uygulanması şarttır.

Dormio, uyku konforunuzu ve kullanışlılığı ön planda tuttuğu için güncel olarak kullanılmakta olan tedavi yöntemlerini aynı anda ve aşırıya kaçmadan uygular. Basitçe bir emzik gibi ağza yerleştirilir ve uyku süresince nefes almanıza yardımcı olur. Dormio ile tedavi bir yük veya eziyet olmaktan çıkar.

Dormio nasıl çalışıyor?

Dormio kullanıcın dilini ve çenesini herhangi bir rahatsızlık vermeden bir arada tutan ve sahip olduğu valf sistemi sayesinde ağız iç basıncını ayarlarak etki gösteren, oldukça ergonomik yapılı ve yumuşak silikondan üretilmiş bir apareydir. Çene ve dilin çökmesini engelleyerek hava yolunun kapanmasını ve apneye sebep olmasını önlemektedir.

Dormio horlama probleminin çözümünde kullanılabilir mi?

Dormio'nun öncelikli amacı hafif ve orta düzeyde obstrüktif uyku apnesi olan hastaların yaşadıkları apne-hipopne sayılarını azaltarak, düzenli nefes almalarına yardımcı olmaktır. Yukarıda sadece bir bölümünü paylaştığımız uyku raporunda, yaşanan her apne öncesi ve sonrasında horlamaların meydana geldiğini açıkça görülmektedir. Apne sırasında duraksayan nefesin tetiklediği yoğun nefes alma isteği ile, kişinin apne sonrasındaki aldığı ilk nefeste hava yolundaki dokular normalden daha fazla titreşmekte ve horlama şiddetini artırmaktadır.

Dormio kullanımı ile yaşanan apne ve hipopnelerin azalması ve buna bağlı yaşanan horlama şiddetinin ve sıklığının da azalması anlamına gelmektedir. Yapılan testler sırasında Dormio kullanıcılarının horlama sıklığının ve şiddetinin azaldığı gözlenmiştir.

Bu nedenle, Dormio'nun bir uyku apnesi tedavisi için üretilmiş bir aparat olduğunun unutulmaması şartı ile, uyku testi yaptırmamış ama horlama şikayeti olan kişilerin de Dormio'yu kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Dormio uykum sırasında ağzımdan düşer mi?

Dormio’yu diğer tedavi yöntemlerinden ayıran temel özelliklerinden birisi de rahatsızlık veren hortum veya çene/kafabantları gibi ek aparatlar gerektirmemesidir. Dormio kullanımı sırasında dudağın hem içinden hem de dışından destek alan tasarımı sayesinde uykunuz boyunca pozisyonunu korur.
Klinik çalışmalarımız sırasında hastaların hiçbirinde Dormio’nun ağızdan çıkması gibi bir durum yaşanmadığını bildirmek isteriz.

Dormio’yu uykusu sırasında ağzından düşürme sorunu yaşayanlara tavsiyelerimiz:

 

• Dilinizi vakumlandığını hissedene kadar dil haznesine ittirdiğinize emin olunuz. Dilinizin Dormio tarafından tutulması düşmesini engelleyecektir.

 

• Uyku sırasında vakumun bozulduğunu hissederseniz işlemi tekrarlayınız.

 

• Dormio’nun yastığınıza temas etmemesini sağlayınız. Dışardan temas dil vakumunun bozulmasına sebep olacaktır.

 

Dormio'yu kimler kullanmamalı?

Dormio kullanımı için belirlemiş olduğumuz yaş aralığı 18-70’dir. Bu yaş aralığın dışında kalan kişilerin Dormio kullanmasını önermiyoruz.

Ağır seviye uyku apnesi hastalarının Dormio’yu doktorlarına danışmadan kullanmaması önerilir. Dormio, ağır seviye uyku apnesi hastaları için CPAP'ın ikamesi değildir. CPAP cihazını hiçbir koşulda kullanamayan kişiler veya kısa süreli seyahatlerinde cihazlarını taşımak istemeyen kişiler bir alternatif olarak Dormio edinebilir.

 

Aşağıda belirtilen hastalık ve koşullara sahip olan kişilerin Dormio’yu kullanması sakıncalıdır ve bu kişiler kesinlikle Dormio kullanmamalıdır.

 

• KOAH

 

• Astım

 

• Akciğer kanseri

 

• Kalp yetmezliği

 

• Serebrovasküler hastalık tanısı

 

• Santral uyku apnesi sendromu

 

• Temporomandibular eklem disfonsiyonu

 

• Aşırı öğürtme refleksi

 

• Diş eti hastalığı

 

• Düzenli yatıştırıcı ilaç kullanan hastalar

 

Dormio tek kullanımlık bir ürün müdür?

Hayır. Dormio piyasada bulunan diğer bazı ürünler gibi tek kullanımlık değildir. Dormio, medikal silikondan üretilmiş bir ağız içi apareydir. Gece boyunca ağızda kalarak kullanıcıların nefes alıp vermesine yardımcı olması için tasarlanmıştır. Kullanımı sırasında ağız dokusu ile sürekli bir teması olduğundan dolayı hem hijyenik açıdan hem de yıpranma oranı göz önünde bulundurularak 6 aylık bir kullanım süresi tavsiye ediyoruz.

Dormio’nun temizliği nasıl yapılır?

Dormio’nuzu kaynayan suda 3-5 dakika bekleterek kolayca temizleyebilirsiniz. Ayrıca her kullanımdan sonra Dormio’yu sıcak su ile yıkayıp kuruttuktan sonra koruyucu kabına yerleştirerek saklayabilir, dilediğiniz yere yanınızda götürebilirsiniz.

Ağır seviye uyku apnesi hastasıyım. Dormio bende işe yarar mı?

Acıbadem Hastanesi’nde gerçekleştirdiğimiz klinik çalışmamıza katılan ve hafif, orta ve ağır seviye uyku apnesi rahatsızlığı olan gönüllü hastaların tamamında Dormio kullanımı ile birlikte gece boyunca yaşanan apne sayısında azalma gözlemlenmiştir. Hafif seviye hastalarda %96’ya, orta seviye hastalarda %75’e kadar varan apne-hipopne azalması ölçülmüştür. Ayrıca kullanıcıların tamamında kandaki oksijen seviyesinde artış meydana gelmiştir. Klinik çalışmamıza katılan ağır seviye uyku apnesi hastaları arasında Dormio kullanımı ile AHI değerinde 35,6’dan 4,3’e gerilemeye tanık olmamıza rağmen (%88 başarı) ağır seviye hastalara Dormio önermiyoruz. CPAP cihazlarında hastanın yaşadığı apneler sıfırlanana kadar uygulanan basınç artırıldığı için kesin çözüm sunar. Ancak hedefimiz, tedavisine devam etmeyerek sağlığını, yaşam kalitesini ve içinde yaşadığı toplumu riske atan kişilere kullanabilecekleri, mümkün olan en konforlu çözümü, etkinliğini olabildiğince arttırarak sunmaktır. Bu nedenle, CPAP cihazını veya diğer tedavi yöntemlerini kullanmayı bırakmış ve hiçbir tedavi görmeyen ağır apneli hastaların Dormio'yu denemesini istiyoruz. Ayrıca kısa süreli seyahatlerde makina taşımak istemeyen ağır seviye hastalar için Dormio kısa süreli bir alternatif olabilir.

Uyku apnesine eşlik eden farklı solunum hastalığı bulunan kişilerin Dormio kullanması uygun mudur?

Uyku apnesi yanında eşlik eden astım, KOAH ve benzeri farklı solunum problemleri olan kişilerin Dormio’yu kullanmaları hakkında herhangi bir klinik test yapılmamıştır. Bu nedenle, bu hastalarda Dormio kullanımını önermiyoruz.

Dormio’dan memnun kalmadığımda iade edebilir miyim?

Dormio kullanım esnasında vücut sıvısıyla temas ettiğinden dolayı niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler sınıfına girmektedir. Ambalajı açılmış ürünler denenmiş kabul edileceğinden geri iadesi mümkün olmayacaktır.

Aklıma takılan soruları size nasıl iletebilirim?

Bize 0555 010 55 65 numaralı Whatsapp destek hattımıza mesaj atarak veya e-posta ile info@dormio.com.tr adresimizden kolayca ulaşabilir ve tüm sorularınızı iletebilirsiniz.