What is sleep apnea?

Sleep apnea syndrome is a disease characterized by partial or complete occlusion of the airway due to loosening of muscles during sleep and gravitational pulling of the tongue and/or jaw.

The complete obstruction of the airway for at least 10 seconds is called apnea, while partial obstruction of the airway related to decrease in the oxygen level is called hypopneas. The number of apneas and hypopneas can reach hundreds during the night.

What are the levels of sleep apnea?

The level of sleep apnea syndrome is determined by the sum of mean apnea and hypopnea for one hour's sleep. The number of apneas and hypopneas for an hour is called the apnea-hypopnea index and is shortly called AHI. In the table below you can find the AHI values corresponding to sleep apnea levels classified at three levels.

What are the effects of sleep apnea on people?

Tedavi edilmeyen uyku apnesi sendromu, uyku sırasında meydana gelen oksijenlenme eksikliğine ve kalitesiz uykuya sebep olmaktadır. Hastalar kendilerini gün boyu yorgun hissederken, odaklanma, hafıza problemleri yaşarlar. Uzun yıllar boyunca, her gece tekrarlanan oksijenlenme sorunu diyabet, kanser, hipertansiyon ve kardiyovasküler problemler gibi çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Bu nedenle, şiddetli horlama şikâyeti olan, kendisini gün içerisinde yorgun, uykusunu alamamış hisseden, hafıza ve odaklanma problemleri yaşayan kişilere mutlaka bir uyku merkezine gidip sağlık kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz.

How do i know if i have sleep apnea?

Although sleep apnea syndrome can occur in anyone, factors such as age and weight increase the likelihood occurrence. From having a larger than normal tongue or uvula, a saggy uvula, fat depositions around the neck, nasal deviations to sleeping with an open mouth, having a narrower than normal and/or backwards shifted lower jaw many contributing factors can be counted for sleep apnea.

Hastalığın belirtileri ise: Gürültülü, sürekli horlama ve akabinde gelen ani horlama kesilmesi, boğazdan gelen boğulma ve takılma sesleri, nefes darlığı sonucu uyanma, sabah baş ağrısı, sık tuvalete gitme ihtiyacı, gündüz uyku hali, gün boyu yorgunluk, dikkat dağınıklığı, ağız kuruluğu ve yüksek tansiyon olarak sıralanabilir.

Horlama tehlikeli bir belirti olarak algılanmadığı için genellikle önemsenmez. Bu nedenle, uyku apnesi hastalarının büyük çoğunluğu hasta olmalarına rağmen teşhis konulmamış halde yaşamlarını sürdürmeye devam eder ve yaşam sürelerini riske atmış olur.

What is the relationship between sleep apnea and snoring?

Uyku apnesi ve horlama birbirine bağlı olaylardır. Uyku apnesi olan hastaların çoğunda horlama varken; horlayan her kişide uyku apnesi görülmeyebilir.

Horlama daralmış olan hava yolundan hızlıca geçen havanın yumuşak dokuları titretmesi sonucunda oluşan sestir. Apne ise daralan hava yolundaki yumuşak dokuların çökerek hava yolunu tamamen kapatması durumudur. Bu nedenle uyku apnesi öncesinde horlamanın yaşanması doğaldır. Uykuya yeni geçen bir insanda dokuların gevşemesi ile daralma başlar bunun sonucunda da horlama gözlenir. Devamında ise uykunun derinleşmesi ile birlikte apneler ve hipopneler gözlenmeye başlar.

How is sleep apnea treated?

Uyku apnesi sendromunun genel kabul görmüş olan birincil tedavi yöntemi hastaların hava yoluna pozitif basınçlı hava gönderen cihazların kullanımıdır. Bu cihazlar genellikle bir güç kaynağı gerektirir ve kullanıcı ile bağlantı bir maske ve hortum yardımıyla gerçekleşir.

Bu tür cihazları kullanmakta güçlük çeken kişiler ve hafif-orta seviyedeki hastalar uyku apnesi tedavisinde ağız içi apareyleri tercih etmektedir. Bu aparatlar ya alt çeneyi üst çeneden daha önde tutacak şekilde çekerek ya da kullanıcının dilini gece boyunca ağzın dışında tutarak hava yolunu açık tutmayı amaçlar.

Why should i use Dormio?

Sleep apnea syndrome is a disease with treatment options. The main problem here is that patients do not want to continue treatment due to device related difficulties and side effects. However, Obstructive Sleep Apnea Syndrome not only effects the quality of life but also causes more serious health problems, therefore regular treatment is necessary.

Dormio applies all the currently available treatment methods cumulatively but not excessively while holding your comfort on the forefront. The user places the device inside his/her mouth like a simple pacifier to support breathing during sleep.

How does Dormio work?

Dormio is a very ergonomic and soft silicone-made mouthpiece device. With its valve system, Dormio holds the user's tongue and jaw together by adjusting the intraoral pressure, without any discomfort. It prevents the jaw and tongue from collapsing, thereby eliminates the obstruction of airway which is known to cause apnea.

Is it appropriate to use Dormio in treatment of snoring?

Dormio'nun öncelikli amacı hafif ve orta düzeyde obstrüktif uyku apnesi olan hastaların yaşadıkları apne-hipopne sayılarını azaltarak, düzenli nefes almalarına yardımcı olmaktır. Yukarıda sadece bir bölümünü paylaştığımız uyku raporunda, yaşanan her apne öncesi ve sonrasında horlamaların meydana geldiğini açıkça görülmektedir. Apne sırasında duraksayan nefesin tetiklediği yoğun nefes alma isteği ile, kişinin apne sonrasındaki aldığı ilk nefeste hava yolundaki dokular normalden daha fazla titreşmekte ve horlama şiddetini artırmaktadır.

Dormio kullanımı ile yaşanan apne ve hipopnelerin azalması ve buna bağlı yaşanan horlama şiddetinin ve sıklığının da azalması anlamına gelmektedir. Yapılan testler sırasında Dormio kullanıcılarının horlama sıklığının ve şiddetinin azaldığı gözlenmiştir.

Bu nedenle, Dormio'nun bir uyku apnesi tedavisi için üretilmiş bir aparat olduğunun unutulmaması şartı ile, uyku testi yaptırmamış ama horlama şikayeti olan kişilerin de Dormio'yu kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Is there a chance for Dormio to fall out of my mouth during sleep?

Dormio’yu diğer tedavi yöntemlerinden ayıran temel özelliklerinden birisi de rahatsızlık veren hortum veya çene/kafabantları gibi ek aparatlar gerektirmemesidir. Dormio kullanımı sırasında dudağın hem içinden hem de dışından destek alan tasarımı sayesinde uykunuz boyunca pozisyonunu korur.
Klinik çalışmalarımız sırasında hastaların hiçbirinde Dormio’nun ağızdan çıkması gibi bir durum yaşanmadığını bildirmek isteriz.

We recommend to those who have the problem of keeping Dormio in their mouth during sleep:

 

• Make sure that you push your tongue towards the tongue reservoir until the vacuum effect is felt. Dormio won't fall out of place as long as it is vacuumed with your tongue properly.

 

• Repeat the process if you feel that the vacuum effect is no longer available.

 

• Make sure that Dormio does not touch your pillow. In such a case, outside contact will cause the tongue vacuum to fail.

 

Who should not use Dormio?

Dormio is identified as safe to use by patients between ages of 18-70. It is not recommended to use Dormio if you do not fall between these age limits.

It is recommended that patients with severe sleep apnea do not use Dormio without consulting their physician. Dormio is not a substitute for CPAP for patients with severe sleep apnea. Patients who can not use the CPAP device under any circumstances, or who do not want to carry their device on short trips, can use Dormio as an alternative.

 

Dormio must not be used by patients with the following diseases and conditions.

 

• COPD

 

• Asthma

 

• Lung cancer

 

• Heart failure

 

• Any cerebrovascular disease

 

• Central sleep apnea syndrome

 

• Temporomandibular joint dysfunction

 

• Excessive retching reflex

 

• Gum disease

 

• Patients with regular sedative use.

 

Is Dormio a disposable product?

No. Unlike some other products currently available in the market, Dormio is not disposible. Dormio is a mouthpiece device designed with a medical silicone. Device is designed to rest in patients mouth and help them breath during a nights sleep. We recommend a 6-month period of use, for both hygienical reasons and possibility of wearing-out, as it is permanently in contact with mouth tissues.

How to properly clean Dormio?

You can easily clean your Dormio by soaking it in boiling water for 3-5 minutes. You can also store Dormio in its protective case after washing it with hot water and drying it, then carry it wherever you want.

I have a severe sleep apnea. Would i benefit from Dormio?

In all of the patients with mild, moderate and severe sleep apnea who have participated in clinical tests done with Dormio, a decrease in the number of apnea attacks for a night was observed. In both apnea and hypopnea reductions up to 96% and 75% were measured for mild and moderate levels respectively. In addition, blood oxygen levels of all patients were increased. Among the patients with severe sleep apnea who have participated in our clinical study, although the results indicate a fall in AHI from 35.6 to 4.3 (88% success) we do not recommend use of Dormio for severe patients. For severe patients, CPAP devices serve as an absolute solution since the device increases the applied pressure until the apnea of the patient is zeroed. However, our goal is to provide the best solution to patients that are risking their lives and reducing their quality of life by rejecting to continue the treatment. For this reason, we also want patients with severe level apnea to try Dormio who have dropped using the CPAP device or any other treatment modalities. Dormio may also serve as a short-term alternative for severely ill patients who do not want to carry a CPAP machine on short trips.

Is it safe for patients with not only sleep apnea but also other respiratory diseases to use Dormio?

No clinical tests have been conducted on the use of Dormio by patients with not only sleep apnea diease but also other respiratory problems such as asthma, COPD, etc. Therefore, use of Dormio is not recommended to these patients.

Is Dormio refundable in case of dissatisfaction?

Dormio falls into the category of non-refundable products due to its contact with body fluid during use. Since unpacked products are considered as used, they are also non-refundable.

How may i contact you?

You can easily contact us through our Whatsapp support hotline: +90 539 746 01 55 or by sending an e-mail to info@dormio.com.tr and ask us any of your questions.